Filmnyheter

Här hittar ni filmnyheter och alla nyheter som på något sätt berör filmer.

Intervju med Henrik Dorsin, Johan Ulveson & Claes Månsson inför filmen Lyrro


Här är vår intervju med Henrik Dorsin, Johan Ulveson och Claes Månsson inför premiären av filmen Lyrro

Galapremiär för Lyrro – Ut & Invandrarna


19:e Oktober så har filmen Lyrro – Ut & Invandrarna premiär, men den 15:e oktober så var det galapremiär för filmen på biografen Rigoletto i Stockohlm och efterfesten hölls på gamla riksarkivet. Hela tillställningen hölls av Zap Events med Stephanie Bonn i spetsen.

Klicka här för att se alla bilderna…

Intervju med Pernille Fischer Christensen


Här kommer vår intervju med Pernille Fischer Christensen som ligger bakom filmen Unga Astrid som går på bio nu.

Intervju med Alba August


Här kommer vår intervju med Alba August som är med i filmen Unga Astrid som går på bio nu.

Intervju med Jens Ohlin och Filip Hammar


Intervju med Jens Ohlin och Filip Hammar inför filmen Tårtgeneralen som gick upp på bio 2018-03-07.

Intervju med Fredrik Wikingsson och Mikael Persbrandt


Intervju med Fredrik Wikingsson och Mikael Persbrandt inför filmen Tårtgeneralen som går upp på bio idag.

Guldbaggen 2018 : Bilder från röda mattan


Här kan ni se bilder från röda mattan från årets Guldbagge på Cirkus.

Klicka här för att se alla bilderna från röda mattan 148st…

Guldbaggen 2018: Vinnare


Guldbaggen

Inlägget kommer att uppdateras live under kvällen

Bästa kortfilm går till Min börda av Niki Lindroth von Bahr

Bästa ljud går till Fredrik Jonsäter för ljudet i The Nile Hilton Incident.

Bästa mask/smink går till Petra Cabbe för mask/smink i Solsidan

Bästa kostym går till Louize Nissen för kostymerna i The Nile Hilton Incident

Bästa scenografi går till Roger Rosenberg för scenografin i The Nile Hilton Incident

Bästa visuella effekter går till Torbjörn olsson och Alex Hansson för effekterna i Borg.

Bästa utländska film går till The Salesman av Asghar Farhadi

Bästa foto går till Fredrik Wenzel för fotot i The Square

Bästa klipp går till Anders Skov för klippningen av Sameblod

Bästa kvinnliga biroll går till Julia Kijowska för rollen som Agnieszka i Jordgubbslandet

Bästa manliga biroll går till Stellan Skarsgård för rollen som Lennart i Bergelin i Borg

Bästa originalmusik går till Peter Von Poehl för musiken i Korparna.

Bästa dokumentär går till Silvana – Väck mig när ni vaknat av Mika Gustafson, Olivia Kastebring och Christina Tsiobanelis

Vinnaren av Gullspiran går till Buff filmfestival i Malmö

Bästa manuskript går till Amanda Kernell för manuset till Sameblod

Vinnaren av hedersbaggen går till Stig Björkman

Bästa regi går till Ruben Östlund för The Square

Bästa kvinnliga huvudroll går till Lene Cecilia Sparrok

Bästa manliga huvudroll går till Fares Fares

Bästa film går till The Nile Hilton Incident

Årets nykomling går till Rojda Sekersöz