Snart är det dags för Guldbaggen igen och här kommer de filmer och personer som är nominerade, vem tror ni kommer vinna?
Bästa film:
Känn ingen sorg
Producent: Malcolm Lidbeck, David Olsson
Monica Z
Producent: Lena Rehnberg
Återträffen
Producent: Mathilde Dedye
Bästa regi:
Per Fly
för Monica Z
Måns Mårlind och Björn Stein
för Känn ingen sorg
Anna Odell
för Återträffen
Bästa kvinnliga huvudroll:
Edda Magnason
för rollen som Monica Zetterlund i Monica Z
Anna Odell
för rollen som Anna i Återträffen
Gunilla Röör
för rollen som Maria i En gång om året
Bästa manliga huvudroll:
Robert Gustafsson
för rollen som Allan Karlsson i Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Mikael Persbrandt
för rollen som Hasse i Mig äger ingen
Matias Varela
för rollen som Jorge i Snabba cash – Livet deluxe
Bästa kvinnliga biroll:
Anna Bjelkerud
för rollen som Pernilla i Hotell
Mira Eklund
för rollen som Ann-Sofie i Hotell
Josefin Neldén
för rollen som Lena i Känn ingen sorg
Bästa manliga biroll:
Kjell Bergqvist
för rollen som Bengt i Monica Z
David Dencik
för rollen som Rikard i Hotell
Sverrir Gudnason
för rollen som Sture Åkerberg i Monica Z
Bästa manuskript:
Cilla Jackert
för manuskriptet till Känn ingen sorg
Lisa Langseth
för manuskriptet till Hotell
Anna Odell
för manuskriptet till Återträffen
Bästa foto:
Eric Kress
för fotot i Monica Z
Petrus Sjövik
för fotot i Ömheten
Erik Sohlström
för fotot i Känn ingen sorg
Bästa klipp:
Mia Engberg
för klippningen av Belleville Baby
Theis Schmidt
för klippningen av Snabba cash – Livet deluxe
Håkan Wärn
för klippningen av Känn ingen sorg
Bästa kostym:
Kicki Ilander
för kostymerna i Monica Z
Moa Li Lemhagen Schalin
för kostymerna i Vi är bäst!
Ulrika Sjölin
för kostymerna i Känn ingen sorg
Bästa ljud/ljuddesign:
Mattias Eklund
för ljudet i Känn ingen sorg
Petter Fladeby, Andreas Franck och Jens Johansson
för ljudet i Snabba cash – Livet deluxe
Hans Møller
för ljudet i Monica Z
Bästa mask/smink:
Eva von Bahr
för mask/smink i Monica Z
Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Lisa Mustafa
för mask/smink i Vi är bäst!
Bästa originalmusik:
Matti Bye
för musiken i Faro
Matti Bye
för musiken i Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Peter Nordahl
för musiken i Monica Z
Bästa scenografi:
Paola Holmér och Linda Janson
för scenografin i Vi är bäst!
Wilda Wiholm
för scenografin i Känn ingen sorg
Josefin Åsberg
för scenografin i Monica Z
Bästa kortfilm:
Me Seal, Baby
av Joanna Rytel
On Suffocation
av Jenifer Malmqvist
Äta lunch
av Sanna Lenken
Bästa dokumentärfilm:
Belleville Baby
av Mia Engberg
De dansande andarnas skog
av Linda Västrik
Frihet bakom galler
av Nima Sarvestani
Bästa utländska film:
12 Years a Slave
Regi: Steve McQueen
Blå är den varmaste färgen
Regi: Abdellatif Kechiche
Turinhästen
Regi: Béla Tarr
Klickar här för att se bilder från när nomineringarna presenterades…
Senaste kommentarer